На Хмельниччині відкрили меморіал воякам Армії УНР


Будівництво меморіалу, під керівництво нашого майстра, ветерана сучасної російсько-української війни Олега Собченка, тривало 68 днів. Загальний кошторис витрат сягнув 280 тис грн.

2021-08-26

У с. Великі Зозулинці Хмельницької області урочисто відкрили меморіал на братській могилі 26-ти вояків Армії Української Народної Республіки.

Меморіал був збудований благодійним фондом «Героїка», що займається увічненням пам’яті борців за незалежність України, на кошти жертводавців з усієї України.

Урочистості розпочались з виконання Державного Гімну та підняття ветераном російсько-української війни Романом Куликом Державного Прапору України. Освячення меморіалу та молитву за полеглих українських воїнів звершили благочинний Красилівського округу Микола Хом’як та архімандрит Даниїл Тарнавський з Православної Церкви України.

Меморіал увічнює пам’ять про одну з найкривавіших сторінок в історії бойових дій Армії УНР на Хмельниччині. Вдосвіта 7 липня 1920 року 6-та Запасова бригада Армії УНР прийняла бій з 8-ю кавалерійською дивізією Червоного козацтва. Більшовики захопили український обоз, в якому, крім військового майна, здійснювалось транспортування хворих і поранених. Рятуючи побратимів від загибелі, особливу відвагу проявили підстаршинська школа, 16-й та 17-й Запасові стрілецькі курені. Полонені українці були страчені після бою. Полеглих в бою і страчених вояків Армії УНР червоні закопали у великій ямі на краю сільського цвинтаря.


Світлини Артура Шерстобитова

У 2018 р., на замовлення Українського інституту національної пам’яті, фахівці КП Львівської облради «Доля» ексгумували і перепоховали за християнським обрядом та з військовими почестями 26 останків захисників України.

«Урочистий захід ми присвятили двом подіям: 30-річчю відновлення державної незалежності України та 11-й річниці створення нашого фонду. Перший пам’ятник на честь борців за незалежність України був споруджений «Героїкою» у 2010 році на Херсонщині. З того часу нам вдалось відкрити більше 30 пам’ятників та пам’ятних знаків по всій Україні. Всі ці увічнення були присвячені борцям за незалежність та свободу України: воякам Армії УНР та УПА, членам ОУН, героям сучасної війни з Москвою. Проєкт, реалізований у Великих Зозулинцях, був одним з найскладніших та найдорожчих в історії фонду «Героїка». Будівництво меморіалу, під керівництво нашого майстра, ветерана сучасної російсько-української війни Олега Собченка, тривало 68 днів. Загальний кошторис витрат сягнув 280 тис грн. Жодної копійки бюджетних коштів не було витрачено на будівництво – лише добровільні пожертви українців», – розповідає керівник фонду «Героїка» Павло Подобєд.

Віддати шану воїнам Армії УНР, які 101 рік тому билися на смерть із російськими більшовиками під селом Великі Зозулинці, прибули відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, начальник Центрального регіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко, Перший заступник голови Хмельницької обласної ради Володимир Гончарук, Голова Хмельницької районної ради Олександр Чорнієвич, представники Збройних сил України, Служби безпеки України, громадськість з Хмельниччини, Києва, Херсонщини та Львова.

«Цьогоріч наш фонд заснував власну відзнаку, якою ми відзначаємо багатолітніх жертводавців та волонтерів фонду – тих, хто своїми пожертвами та своєю працею доклався до створення не одного меморіалу на честь українських героїв. Серед нагороджених у 2021 році: Сергій Блощаневич, Максим та Іванна Кобєлєви, Дмитро Орел та Максим Горковчук», – пояснює Голова наглядової ради фонду «Героїка» Ростислав Мартинюк.

Представник «Героїки» Олег Слабоспицький у Великих Зозулинцях анонсував дві наступні збірки «Героїки» – на спорудження пам’ятників на могилі члена ОУН і ветерана дивізії «Галичина» Ореста Васкула, який похований на Київщині та на могилі поручника Армії УНР Хоми Аврамчука, який спочиває на кладовищі м. Хмільник на Вінниччині.